ZPĚT na předchozí stránku

Ve čtvrtek, 31. října 2019 jsme připravili malý ceremoniál slavnostního zahájení stavby, (v tomto případě) pojatý jako „Poklepání na základní pražec“, budoucího Království železnic, ve vídeňském Prateru.

Než dorazili hosté, postavili jsme scénu, zajistili ozvučení a nakonec i tradiční sekt, neboť bez přípitku se taková sláva rozhodně neobejde… Pro hosty byly také připraveny pamětní sady nůžek k přestřižení pásky a kladívka k poklepání na pražec. 

Akci zahájil úvodním slovem p. Filip Simek, ředitel Königreich der Eisenbahnen, který následně předal slovo jednateli společnosti, Matěji Hornovi. Ten poděkoval za účast významným hostům, především Její excelenci, české velvyslankyni v Rakousku, paní starostce městské části Leopoldstadt, generálnímu řediteli parku Prater, panu Karlu Janu Kolarikovi, který se velmi zasloužil o realizaci projektu, jako jeho ambasador a klíčová osoba v úvodních jednáních se samotným parkem Prater, městskou částí a vedením města Vídeň, členu představenstva rakouského národního dopravce ÖBB a v neposlední řadě také členu představenstva a obchodnímu řediteli společnosti CONSEQ, která zajišťuje financování projektu.

Jakkoliv fotografie i video zahrnují přestřižení pásky, skutečností je, že na stavbě se již nějakou dobu pracuje. Po provedeném průzkumu, v jehož rámci např. objevili i granát, probíhá příprava pilotáže pro základní desku. To je extrémně hlučný proces a harmonogram nečeká. Abychom mohli akci vůbec realizovat, domluvili jsme se na 30 minutách pauzy. Dělníci to ale vydrželi jen 25, a proto se z poklepání kladívky na základní pražec stal okamžitě „příběh, který chce každý slyšet ještě jednou…“, jak pravil klasik…